GittiGidiyor’un 2017 hedefi, e-ticaret sektörünü daha da büyütmek

gittigidiyor-un-2017-hedefi-e-ticaret-sektorunu-8874647_3541_o

GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, 2017 yılı için en önemli hedeflerinden birisinin sektörü büyütmek olduğunun altını çizdi.

Markanın bu konudaki en önemli çalışmalarından biri ise KOBİ’lerin dijitalleştirilmesi olacak.

Türkiye’nin en etkili internet konferansı olarak bilinen Webrazzi Summit 2016, 2 bine yakın katılımcısı ve birbirinden değerli konuşmacılarıyla 19 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

Etkinlikte “E-Ticaret Pazarı Nasıl Şekilleniyor?” konulu panelde konuşan GittiGidiyor’un Genel Müdürü Öget Kantarcı, GittiGidiyor olarak Türkiye’de e-ticaret sektörünü nasıl büyüttüklerini ve bu yönde hayata geçirecekleri önemli planlarını açıkladı.

Konuşmasına GittiGidiyor’un büyüme rakamlarını vererek başlayan Kantarcı, 2015 yılını yüzde 48 büyüme ile bitirdikten sonra çok başarılı bir 2016 geçirdiklerini belirterek bu yılki büyüme hedeflerinin ise yüzde 35 olduğunu söyledi. Türkiye’de e-ticaret sektörünün son senelerde ortalama%20-25 bandında büyüdüğüne dikkat çeken Kantarcı, bu rakamlar dikkate alındığında GittiGidiyor’un büyüme rakamlarının oldukça iyi olduğunu da vurguladı.

GittiGidiyor, EMEA bölgesi adına büyük markaların iş ortaklıklarını yönetecek

Bugün 60 milyon ziyaret, 15 milyona yakın ürün ve 14 milyonun üzerinde üyesiyle Türkiye’nin lider e-ticaret platformu olduklarını ve iş ortaklarıyla beraber hedeflerinin e-ticareti daha da büyütmek olduğunu belirten Kantarcı şunları söyledi: “Bu konuda başarılı iş ortaklıklarımız bize yeni bir sorumluluk da yükledi. eBay yönetimi, bundan böyle EMEA bölgesi adına gerçekleşecek marka işbirliği süreçlerinin GittiGidiyor tarafından yönetilmesini istedi. Şu anda, Türkiye’de işbirliği yaptığımız markaları eBay EMEA bölgesine taşımak, gerçekleşecek iş ortaklıklarını yönetmek gibi bir planımız var. Halihazırda çalışmakta olduğumuz birçok global markanın da ilgili ülkelerdeki ekiplerini eBay ekibi ile bir araya getiriyoruz. Burada yaptığımız projeler, işbirlikleri ve kampanyaları kendilerine anlatarak, onların da benzer işbirliklerini yapabilmeleri için danışmanlık yapıyoruz. Samsung, BBVA, Visa, UniCredit ve Vodafone bunlardan bazıları. Son olarak kısa bir süre önce GittiGidiyor’da mağazasını açan HP ile eBay’i de bir araya getirmek için görüşmelere başladık.”

GittiGidiyor ile TÜSİAD’dan e-ticaret raporu geliyor

Şu anda TÜSİAD ile beraber bir e-ticaret raporu üzerinde çalıştıkları müjdesini de veren Kantarcı, 2017’nin ilk çeyreğinde “2016 TÜSİAD E-Ticaret Raporu”nu yayınlamayı hedeflediklerini belirtti. Kantarcı, “Raporun rakamları ve öngörüleriyle geleceğe dair önemli ipuçları vermesini hedefliyoruz. Üzerinde titizlikle çalıştığımız kapsamlı bir rapor olacak.” dedi.

E-ticaretteki bir sonraki kırılımın sadece sektör liderlerinin büyümesiyle değil, mağazacılıktan gelen geleneksel perakendecilerin ve KOBİ’lerin e-ticarete, hatta çok kanallı bir dünyaya geçmesiyle gerçekleşeceğine inandıklarını da ifade eden Kantarcı, “Şu anda Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı yüzde 2’lerde iken bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 10’ların üzerinde. Dolayısıyla birlikte gideceğimiz daha çok yolumuz var. Bu oranı yüzde 6’lara yüzde 8’lere çıkarmak işleri büyütebilmenin bize göre öncelikli yolu.” şeklinde konuştu.

TOBB’nin e-ticaret sektör meclisi kuruluyor

E-ticarete girmek isteyen KOBİ’lerin stratejilerini belirlemelerinde, web sitelerini, mobil uygulamalarını yazmalarında, ödeme alt yapılarını kurmalarında hem know-how, hem de sistemsel anlamda destek vermeyi hedeflediklerini de söyleyen Kantarcı, “GittiGidiyor olarak Türkiye’de e-ticaretin gelişmesine, e-ticaretin büyümesine katkıda bulunmak istiyoruz. Ama bunun için kamunun bizi anlamasına ve etkin kamu politikalarına ihtiyacımız var. Dolayısıyla sektör oyuncuları, sektöre danışmanlık veren ve hizmet sağlayanlarla kanun yapıcıları buluşturacak, bizi temsil edecek bir yapıya ihtiyacımız var. Bu amaçla TOBB’nin e-ticaret sektör meclisi kuruluyor. Bu, sektörü geliştirmeye yönelik somut projeler geliştirebileceğimiz bir yapı olacak. Biz de bu projeye liderlik eden taraflardan biri olacağız.” dedi.

2017 yılı için GittiGidiyor’un en önemli önceliğinin ise sektörü daha da büyütmek, gelişimine ve evrimine öncülük etmek olduğunun altını çizen Kantarcı, “Bu amaçla eBay envanterini Türkiye ile birleştirmek istiyoruz ve buna çok yakınlaştık. Bu proje hayata geçtiğinde GittiGidiyor ile eBay’den ürün satın almak arasında bir fark kalmayacak.” ifadesini kullandı.(Webrazzi)