E- Ticaret için öncelikle ne yapmak gerekir?

E-ticaretin birinci koşulu, kurumsal faaliyetlerinizi, ürünlerinizi tanıtan ve bu ürünleri buradan pazarlayabilecek ölçüde sanal mağaza ve elektronik satış olanakları bulunan bir web sitenizin olmasıdır. Ama her web sitesi e-ticaret için yeterli değildir, web sitesi eğer bazı teknik özellikleri ve detayları içinde barındırmıyorsa, sadece firmanızı tanıtan bir broşür olmanın ötesine geçmez.
Sağlıklı bir e-ticaret uygulaması için bir web sitesinde olması gereken bazı özellikler şöyle:

Web sitesinde Sık Sorulan Sorular bölümü dar kapsamlı olmamalı, sürekli olarak geliştirilmeli, güncellenmeli, gerekirse web sitesindeki her sayfadan buraya link verilebilmelidir.
Ürün tanıtımında destek bilgisi için her sayfaya ya da bilgi merkezine link vermelidir.
Web sitesinde, firmanızın ticari isim, kimlik bilgileri, adres ve iletişim telefon, faks e-mail bilgileri, kolay erişilebilir net ve açık şekilde verilmelidir. Firmayla ilgili bu bilgiler Müşteri ve tedarikçiler açısından güven arttırıcı unsurlardır.
Alım satımla ilgili olan tüm ticari işlem ve para transferleri konusunda hangi hukuka tabi olunacağı ve hukuki zorunluluklar açıkça belirtilmelidir.
E ticaret sitesinde satışa sunulan tüm mal ve hizmetlerin ayrıntılı bilgileri site üzerinde verilmelidir.
E-Ticaret sitenizde mutlaka site içi arama motoru bulunmalıdır. Kimi Müşteriler özellikle zaman kaybı nedeniyle sayfaları açmak istemeyebilirler, bunun yerine arama motoru ile ilgilendikleri ürüne ulaşmak isterler. Bu nedenle arama motoru yaşamsal önemdedir.
Her sayfada Müşteri hizmetlerine bağlı bir link olmalıdır. Ayrıca Müşteri hizmetlerine gelen alıcının her soru ve şikâyeti incelenip geribildirim yapılmalıdır.
Satıcı, alıcıya soru ve şikâyetlerinin üzerinde çalışıldığına ve kendilerine en geç 1 işgünü içerisinde geri bildirimde (e-posta, telefon, faks vs. yoluyla) bulunulacağını belirten bir e-mail göndermeli ve söz verilen sürede alıcıya cevap verilmelidir.
E-Ticaret sitesinde, satılan mal veya sunulan hizmetle ilgili tüm sınırlamaların (farklı şehirlere ve yurtdışına yapılan satış sınırlamaları, ek ücretler, uzaklığa göre fiyat farkları vs.) açıkça belirtilmelidir.
E-Ticaret sitenizintasarım ve teknik özellikleri, sayfalara ulaşmada engel olacak şekilde yavaş çalışmasına, zaman kaybına yol açmasına neden olmamalıdır. Kimieticaret siteleri gereğinden fazla animasyon ve resim yüklü olmaları nedeniyle düşük performansta çalışmakta, bu da Müşterilerin siteye bir daha uğramamasına yol açmaktadır.